Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hra na kočku a myš: Tuhý honí Šlachtu

10. 06. 2016 16:20:00
Rezignace, zděšení a ostré výměny názorů provázejí plánovanou reorganizaci policie a sloučení dvou celostátních útvarů ÚOOZ – Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu – a ÚOKFK neboli zkráceně protikorupční policie.

Říjen 2015: ÚOOZ zatýká v Olomouci také v řadách hospodářské policie v rámci operace s názvem Vidkun

Květen 2016: ÚOOZ opět zatýká policisty. V jejich síti uvízl detektiv protikorupčního útvaru a jeden bývalý policista opět z hospodářské kriminálky.

Ani v jednom případě nehrála svou úlohu Generální inspekce bezpečnostních sborů, která byla kvůli takovým případům zřízená. V obou situacích se ministr vnitra divil, proč to vyšetřuje ÚOOZ a ne GIBS.

Šlachtovci a státní zastupitelství tady tak dodnes tvořili sehraný tandem, který se nebál jít nikam, ani do řad policie a právě útvaru, se kterým se má ÚOOZ slučovat. Jak by takové sloučení nemohlo ovlivnit rozběhlé kauzy?

Olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištvan pro Český rozhlas prozradil, že v minulosti byl dokonce policejní prezident podávat vysvětlení ohledně úniku informací. Sám Ištvan to popsal jako příjemné setkání, ale může se policejní prezident cítit dobře, když sedí na druhé straně na stolu, než policisté obvykle sedávají? Asi moc ne.

V tichosti tak na policejním prezidiu vznikl plán na reorganizaci, ke které má dojít už od července. Robert Šlachta a s ním další více než desítka policistů rezignovala. Státní zastupitelství v Olomouci oznámilo, že reorganizaci začne vyšetřovat, protože má podezření, že tím chtělo policejní prezidium odstranit elitní detektivy. Policejní prezident něco takového popřel a pouze řekl, že jde o kriminalizaci reorganizace a vměšování se jedné složky státní moci do druhé. Chce, aby se tím zabývala Bezpečnostní rada státu.

Politizace, ze které byl obviňován zatím pouze Andrej Babiš, tak je na spadnutí, nikoli však kvůli reorganizaci, ale kvůli tomu, že chce vrchní státní zastupitelství vyšetřovat.

Jednoznačně je to boj. Co chce vrchní státní zastupitelství je však jasné – zachovat současnou situaci. Co chce policejní prezidium, ale moc jasné není. Ano, chce jeden útvar, který bude vyšetřovat nejvážnější kauzy, ale zatím nikdo smysluplně nevysvětlil, proč se reorganizace připravovala potichu, aniž by o ní věděl ÚOOZ (politici o tom opravdu vědět nemusí) a proč bude fungovat už od příštího měsíce.

Píšu pouze ÚOOZ, protože o Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality se vůbec nemluví. Nikde jsem nečetl žádné vyjádření, ani žádné stanovisko k plánovanému slučování. Proč? Má ÚOKFK, jehož policisty ÚOOZ v minulých měsících zatýkal, Šlachtův útvar zklidnit? Právě tato nedůvěra mezi dvěma útvary policie je z mého pohledu jednoznačným důvodem, proč Šlachta a jeho kolegové odchází.

Je však jasné, že se ještě máme na co těšit.

Autor: Marek Osouch | pátek 10.6.2016 16:20 | karma článku: 19.47 | přečteno: 636x


Další články blogera

Další články z rubriky Politika

Jiřina Holotová

Vyjádření velvyslanectví Syrské arabské republiky ke kauze sirotci

Chceme-li znát jasné stanovisko k možnosti přijetí syrských sirotků do ČR, není nic jednoduššího, než-li se dotázat přímo na velvyslanectví Sýrie v Praze. Proč to hned neudělala sama paní Šojdrová?

24.9.2018 v 22:28 | Karma článku: 29.02 | Přečteno: 524 | Diskuse

Jan Dvořák

V Berlíně řešili Maassena, v Lánech byl Bystroň z AfD

V neděli, kdy prezident přijímal v Lánech významného poslance za AfD, dříve dokonce bavorského předsedu této "odbojné" strany, Bystrone, dospěli v Berlíně k definitivnímu rozhodnutí, jak naložit s nepohodlným šéfem kontrarozvědky.

24.9.2018 v 17:18 | Karma článku: 11.51 | Přečteno: 291 | Diskuse

Luděk Niedermayer

K maďarskému hlasování

V kyberprostoru už opět běhají příspěvky na téma, kdo je vlastizrádce a kolaborant. Čím si to člověk zasloužil tentokrát?

24.9.2018 v 11:41 | Karma článku: 17.39 | Přečteno: 991 | Diskuse

Vít Klíma

Putin a židé

Na pozadí Rusko-Ukrajinského sporu a sestřeleného ruského letadla v Sýrii si můžeme udělat úplnější a ostřejší obrázek o vztahu Vladimíra Putina k židům a Izraeli.

24.9.2018 v 11:37 | Karma článku: 18.55 | Přečteno: 507 | Diskuse

Vladislav Svoboda

Mobilizace 1938

Každý si určitě vzpomene na filmové záběry nadšení nad mobilizací v Praze a jak hrdě, za mávání občanů, odchází odvedenci. Ale nikdo neviděl jak toto rozhodnutí vítali v Chebu, Ústí nad Labem. Liberci, Šumperku, Těšíně či Komárně.

24.9.2018 v 11:26 | Karma článku: 18.55 | Přečteno: 498 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1662

V roce 2018 jsem úspěšně dokončil magisterské studium žurnalistiky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Najdete na iDNES.cz